Na początku roku papierowe recepty zastąpiono elektronicznymi. Poniżej podstawowe informacje, które ułatwią pacjentom rozeznanie w temacie.
Realizacja e-recepty w aptece odbywa się na podstawie czterocyfrowego kodu, który pacjent otrzymuje e-mailem lub SMS-em, ale można także dostać od lekarza papierowy wydruk e-recepty jeszcze w trakcie wizyty u lekarza.
Gdy pacjent ma Internetowe Konto Pacjenta (IKP), wystarczy, że poda lekarzowi swój numer telefonu lub adres e-mail, po czym otrzyma SMS z 4-cyfrowym kodem, który okaże w aptece i poda PESEL lub otrzyma e-mail z plikiem PDF e-recepty – wybór formy zależy od pacjenta, przy czym w przypadku e-maila aptekarz tylko skanuje kod, podawanie numeru PESEL nie jest konieczne. Czasami przychodnia posiada system tak skonfigurowany, że SMS z kodem zostaje wysłany automatycznie, bez potrzeby zakładania IKP.
Internetowe Konto Pacjenta zakłada się na stronie internetowej www.pacjent.gov.pl. Niezbędne do tego jest posiadanie tzw. profilu zaufanego. Warto go założyć, ponieważ dzięki niemu w każdej chwili można sprawdzić zalecone dawkowanie leków swoich i dzieci oraz odebrać kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej i po konsultacji, na przykład telefonicznej, z lekarzem).
Jeśli nie mamy Internetowego Konta Pacjenta (IKP), zawsze można poprosić lekarza, żeby wydał papierowy wydruk całej e-recepty ze wszystkimi przepisanymi lekami – wygląda jak zwykła recepta i nie wymaga podawania numeru PESEL w aptece.
Dzięki e-recepcie, jeżeli przepisano więcej leków, nie trzeba prosić o odpis i nie traci się refundacji — każdy lek można kupić w dowolnej aptece, nie ma ryzyka, że otrzyma się niewłaściwy lek. E-recepta jest zawsze czytelna, nie można jej zgubić - wszystkie e-recepty zapisują się na Internetowym Koncie Pacjenta i można je zrealizować w każdej aptece w Polsce.
Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, których ważność wynosi 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć. E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności. Najmniej czasu jest na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni, e-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni. Pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni.
oprac. na podstawie www.pacjent.gov.pl