Grafika fioletowy napis Dzień Sołtysa na tle róż i peoni
11 marca 2021

Dzień Sołtysa

Święto obchodzone w celu wyrażenia uznania wszystkim sołtysom i sołtyskom, czyli przedstawicielom lokalnych społeczności w gminach wiejskich, w których funkcjonują sołectwa, przypada 11 marca. To okazja do wyrażenia wdzięczności za ich pracę, ale też przypomnienia, czym zajmują się sołtysi.

Sołtysi pojawili się już w średniowieczu – wyznaczani byli przez feudalnych panów, a ich głównymi obowiązkami było zbieranie czynszu i przewodniczenie ławie wiejskiej. Pełnili oni również rolę wiejskich sędziów. Z czasem ich mocna pozycja została częściowo ograniczona. Po upadku komunizmu sołtys został organem wykonawczym sołectwa, czyli jednostki pomocniczej gminy. Obecnie sołtysa wybierają mieszkańcy danego sołectwa – zwykle zostaje nim osoba z miejscowej społeczności, która pozostaje na bieżąco w sprawach lokalnych. Współcześnie do obowiązków sołtysów, oprócz reprezentowania sołectwa na zewnątrz, należy m.in. zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy czy też pobieranie podatku rolnego i leśnego. W Polsce jest około 40 tysięcy sołtysów. Co ciekawe, przemiany obyczajowe nie ominęły obszarów wiejskich – jeszcze kilkadziesiąt lat temu sołtysami byli praktycznie wyłącznie mężczyźni, dziś panie stanowią prawie jedną trzecią w tej grupie. *

Z okazji Ich święta wszystkim sołtyskom i sołtysom życzymy satysfakcji z pełnionej społecznie funkcji oraz wsparcia i uznania lokalnych społeczności dla ich zaangażowania. Życzymy wielu nowych, wspierających rozwój Waszego sołectwa i gminy inicjatyw, i mnóstwa sił, aby je realizować.

*źródło: www.kalbi.pl