Lekarz na telefon
9 września 2021
Lekarz na telefon

Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu, dzięki której pacjenci mogą skonsultować się z lekarzem, pielęgniarką lub położną poza godzinami pracy przychodni, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 800 137 200.

Już ponad 31 tys. osób skorzystało z tej formy pomocy medycznej. Konsultacje udzielane są od godz. 18.00 do 8.00 rano dnia następnego oraz całodobowo w weekendy i święta. Z platformy mogą skorzystać również osoby niesłyszące dzięki wideorozmowie, w której uczestniczy tłumacz języka migowego. Porady prowadzone są nie tylko w języku polskim, ale także angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania; nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących stan bezpośredniego zagrożenia życia, a zastosowane środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. W ramach Teleplatformy Pierwszego Kontaktu można uzyskać poradę medyczną, e-receptę, e-zwolnienie, e-skierowanie.

Więcej informacji TUTAJ