Oświata w liczbach
26 października 2021
Oświata w liczbach

Podczas październikowej sesji powiatowi radni zapoznali się ze stanem realizacji zadań oświatowych Powiatu Legionowskiego za poprzedni rok szkolny. Pandemia COVID-19 odcisnęła ogromne piętno na działalności szkół. Nauka odbywała się w trybach stacjonarnym, zdalnym i hybrydowym, co miało wpływ na funkcjonowanie placówek i osiągane wskaźniki.

Z zaprezentowanego raportu wynika, że do szkół, dla których Powiat Legionowski jest organem prowadzącym (LO im M. Konopnickiej w Legionowie, LO im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym, PZSP im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie, PZSP im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku i PZSiPS w Legionowie) w roku szkolnym 2020/21 uczęszczało 1888 uczniów.

Dochody z tytułu subwencji oświatowej w 2020 roku wyniosły 27 594 551,00 zł, a wydatki Powiatu zamknęły się w kwocie 30 415 020,20 zł. Wydatki poniesione na wynagrodzenia dla nauczycieli, których liczba w przeliczeniu na pełne etaty to 201,74, wyniosły 14 272 993,68 zł (w składnikach wynagrodzenia określonych w Karcie Nauczyciela). Na doskonalenie zawodowe nauczycieli przeznaczono łącznie 66 291,84 zł.

Do egzaminu maturalnego w roku 2021 przystąpiło 263 tegorocznych absolwentów. Wskaźnik zdawalności wyniósł 93,92%. Do egzaminu na zakończenie ósmej klasy przystąpiło 3 uczniów. Do egzaminów z kwalifikacji zawodowych przystąpiło 123 uczniów techników i 65 uczniów szkół branżowych I stopnia.

W roku szkolnym 2020/21 wydatkowano środki w kwocie 108 240,00 zł na działania inwestycyjne – za 92 250,00 zł wykonano dokumentację projektową dla planowanej siedziby LO w Stanisławowie Pierwszym, a 15 990,00 zł kosztowało opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej remontów w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Legionowie, Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz Liceum Ogólnokształcącym w Legionowie.

Z udziałem funduszy zewnętrznych realizowano w ubiegłym roku szkolnym trzy projekty. Kontynuacja realizacji dwóch z nich, o łącznej wartości 243 821,50 zł, miała miejsce w PZSiPS w Legionowie. W ramach projektów „Dziecko w wieku przedszkolnym jako aktywny odbiorca życia kulturalnego i społecznego” oraz „Na drodze rozwoju - wspomaganie i rozbudzanie aktywności dzieci z autyzmem i sprzężeniami” dzieci uczestniczyły m. in. w indywidualnych warsztatach z zakresu wspomagania rozwoju dziecka z niepełnosprawnościami, treningu umiejętności społecznych i zajęciach dogoterapii.

Jednym z głównych założeń projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”, którego wartość to 663.750,90 zł, jest opracowanie i wdrożenie w PZSP w Legionowie i w PZSP w Serocku programów innowacji pedagogicznej, w ramach której określone zostaną pożądane kierunki rozwoju oraz obszary wymagające wsparcia. Część środków zostanie przeznaczona na doposażenie pracowni szkolnych.

We wszystkich szkołach zorganizowano łącznie kilkadziesiąt przedsięwzięć z zakresu pracy wychowawczo-opiekuńczej, w tym przedsięwzięcia realizowane na rzecz środowiska lokalnego i we współpracy z innymi podmiotami. Uczniowie osiągali znakomite wyniki, biorąc udział w olimpiadach i konkursach oraz zmaganiach sportowych.

We wspomagającej edukację Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Legionowie, w roku szkolnym 2020/21, zarejestrowano 2761 zgłoszeń, wykonano 2491 indywidualnych badań diagnostycznych, wystawiono 732 opinie i 690 orzeczeń. Z bezpośredniej pomocy psychologicznej skorzystało 395 pacjentów.

Z pełną wersją raportu można zapoznać się tutaj.