20 września br. Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie świętował 50-lecie istnienia. Obchodom towarzyszyło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Danucie Słowik, wieloletniej dyrektor szkoły. Powiat Legionowski jest dla placówki organem prowadzącym od 1 września 2002 roku.
Jubileusz zgromadził licznie przybyłych gości, przedstawicieli władz samorządowych, uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników oraz przyjaciół i sympatyków placówki. Powiat Legionowski reprezentowali starosta Robert Wróbel, wicestarosta Jerzy Zaborowski oraz członek zarządu powiatu Michał Kobrzyński.
Uroczysta gala
Obchody rozpoczęto mszą dziękczynną w kościele pw. Św Jana Kantego w Legionowie, po której, już halis sportowej szkoły, odbyła się uroczysta akademia. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania historii placówki, ukazania jej rozwoju na przestrzeni minionych lat oraz wspomnienia pedagogów szczególnie zaangażowanych w życie szkoły w ostatnim półwieczu. Rada Pedagogiczna przyznała jubileuszową odznakę „Przyjaciel Naszej Szkoły”, dedykowaną osobom szczególnie zaangażowanym w rozwój i wsparcie dla PZSiPS. Laureatami tego szczególnego wyróżnienia zostali starosta legionowski Robert Wróbel oraz dziennikarka Radia dla Ciebie Małgorzata Berwid. Ważnym punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej byłej dyrektor placówki Danucie Słowik, która w swojej pracy całkowicie poświęciła się realizacji marzenia o wybudowaniu w Legionowie szkoły specjalnej z bazą lokalową i programami terapeutycznymi dostosowanymi do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.
W artystyczną oprawę uroczystości zaangażowani byli podopieczni placówki od przedszkolaków po gimnazjalistów, a także uzdolnieni absolwenci
Trochę historii
Dokładnie 50 lat temu powołano do życia Szkołę Podstawową Specjalną w Legionowie - dziś Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych. Pół wieku to czas ogromnych zmian, jakie zaszły w kształtowaniu się szkolnictwa specjalnego w Legionowie, sięgającego początkiem do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Praca i determinacja zarówno kolejnych dyrektorów szkoły, jak i władz samorządowych doprowadziły do powstania placówki na miarę XXI wieku, jaką niewątpliwie jest obecnie PZSiPS. W budynku przy Jagiellońskiej 69 szkoła mieści się od 1993 roku. Wcześniej, nie posiadając własnej siedziby, korzystała z sal udostępnianych przez inne instytucje. Uniemożliwiało to skuteczną realizację zadań z wielu powodów, z których podstawowym był niewystarczający metraż. Mimo trudnego startu, szkoła przeszła ogromną metamorfozę. Na przestrzeni lat nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz wspierające szkołę osoby prywatne i instytucje, stworzyły jedno z najnowocześniejszych miejsc w Polsce, oferujących kształcenie specjalne. Zarówno zespół pedagogiczny, jak i realizowane przez placówkę programy terapeutyczne oraz wyposażenie są na najwyższym poziomie. Obecnie w budynku PZSiPS działają przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła przysposabiająca do pracy.
Powiat dla szkoły
Powiat od lat modernizuje i rozbudowuje siedzibę szkoły. Kluczowe inwestycje zaczęto realizować od 2014 r. Plan rozbudowy i modernizacji PZSiPS to ogromne przedsięwzięcie, które podzielono na trzy etapy. W maju 2015 r. rozpoczęto, zakończone rok później, prace w ramach I etapu. Ich zakres obejmował rozbudowę istniejącego budynku szkoły o łącznik korytarzowy i dodatkowe pomieszczenia dydaktyczne, administracyjne, gospodarcze i sanitariaty. Ponadto przeprowadzono termomodernizację istniejącego budynku wraz z salą gimnastyczną i zapleczem sportowym. Wymieniona została stolarka okienna i ślusarka drzwiowa. Obecnie trwa II etap rozbudowy placówki, w wyniku którego powstanie Powiatowe Centrum Poradnictwa i Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. W jednym miejscu znajdą się wszystkie usługi niezbędne, by jak najlepiej zadbać o wsparcie i rozwój niepełnosprawnych dzieci: szkoła i przedszkole specjalne, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i gabinety do fizjoterapii. Szkoła może liczyć także na wsparcie Powiatu w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, które przeznaczane są m.in. na specjalistyczne zajęcia dla uczniów i przedszkolaków