Umowa na budowę szpitala w Legionowie podpisana
2 października 2019
Umowa na budowę szpitala w Legionowie podpisana

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) gen. dyw. prof. dr hab. Grzegorz Gielerak, w obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, w siedzibie Wojskowego Instytutu Medycznego podpisał z przedstawicielem wykonawcy umowę na budowę szpitala w Legionowie.

Wykonawcą robót, wyłonionym w postępowaniu przetargowym, będzie konsorcjum, któremu przewodzi firma STRABAG sp. z o.o. z Pruszkowa. Zgodnie z zawartą umową, konsorcjum zrealizuje inwestycję za cenę ponad 83 mln zł w ciągu 27 miesięcy od dnia wejścia na plac budowy, zaś już wzniesiony gmach szpitala obejmie 5-letnią gwarancją. Firma STRABAG sp. z o.o. ma doświadczenie w budowie placówek medycznych, m.in. jest partnerem konsorcjum budującego Szpital Południowy w Warszawie, wykonawcą Stomatologicznego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz szpitala jednodniowego na warszawskiej Białołęce.

Podpisanie umowy na budowę szpitala w Legionowie, który będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie, to kolejny etap w realizacji tej ważnej i wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. Zgodnie z harmonogramem szpital przyjmie pierwszych pacjentów w drugim kwartale 2022 roku. Źródłem finansowania inwestycji są środki resortu obrony narodowej. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 160 mln zł.

Szpital powstanie na działce sąsiadującej z Wojskową Specjalistyczną Przychodnią Lekarską SPZOZ w Legionowie. Budynek będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i podziemny parking. Zadecydowano o powstaniu w nowym szpitalu następujących klinik WIM: kardiologii z pracownią interwencyjnego leczenia ostrych zespołów wieńcowych, okulistyki, chirurgii, ginekologii, intensywnej opieki medycznej oraz centralnego bloku operacyjnego. W strukturze szpitala została zaplanowana izba przyjęć z 8-łóżkowym interdyscyplinarnym oddziałem obserwacyjnym, przeznaczonym dla pacjentów z nagłymi zachorowaniami, którzy po pomoc zgłaszać się będą mogli przez całą dobę. Powstaną także pracownie diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej, w tym dedykowane szeroko rozumianej profilaktyce najczęściej występujących populacyjnie chorób nowotworowych. Zgodnie z najnowszymi trendami, dotyczącymi sposobu i warunków prowadzenia nowoczesnej, profesjonalnej opieki szpitalnej, aż 30% łóżek szpitalnych będzie miało charakter stanowisk terapii intensywnej. Szpital zostanie wyposażony nie tylko w nowoczesny sprzęt i rozwiązania budowlano-użytkowe, ale także wyszkolony personel, stosujący sprawdzone procedury medyczne, organizacyjne i zarządcze. Będzie przygotowany do hospitalizacji 90 pacjentów, a zatrudnienie w nim znajdzie ok. 250 osób.