W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego
2 sierpnia 2019

W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, we wszystkich gminach powiatu legionowskiego, odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich, żołnierze, strażacy, policjanci, harcerze i młodzież szkolna oddali hołd dziesiątkom tysięcy poległych żołnierzy i cywilów. O 17.00 w godzinę „W” zawyły syreny, ruch na ulicach zamarł, przechodnie przystawali, aby uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń.

Legionowo było, poza Warszawą, jedynym miastem, w którym walki wybuchły jednocześnie z rozpoczęciem powstania w stolicy. Tutejsze obchody miały wyjątkowo uroczysty charakter. Do południa złożono kwiaty i zapalono znicze w miejscach pamięci i na grobach żołnierzy AK, m.in. przy kwaterze wojennej na cmentarzu w Legionowie, przy obelisku upamiętniającym żołnierzy 3. Kompanii I Batalionu 1. Rejonu „Marianowo–Brzozów”, pod pomnikiem poległych harcerzy Szarych Szeregów na os. Batorego. O 17.00 przy Pomniku Polski Walczącej na Rondzie AK odbyła się oficjalna część obchodów z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli Koło Światowego Związku Żołnierzy AK i Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Legionowie, służb mundurowych, mieszkańców. Odczytano Apel Pamięci, wysłuchano rocznicowych przemówień. Uroczystości zakończono Mszą Świętą w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie.

Nieporęckie obchody miały miejsce na Placu Wolności na tle plenerowej wystawy poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. Wraz z zespołem Dwa Kolory zgromadzeni zaśpiewali piosenki powstańcze. Tradycyjne wiązanki złożono przy tablicy upamiętniającej mieszkańców gminy – żołnierzy Armii Krajowej III Batalionu I Rejonu „Marianowo–Brzozów” VII Obwodu „Obroża”, zamordowanych przez hitlerowców w 1944 r. oraz na grobach żołnierzy AK na cmentarzu parafialnym, w lesie nieporęckim, przy pomniku Szarych Szeregów w Zegrzu Południowym.

W Wieliszewie uroczystości rozpoczęto Mszą świętą, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą żołnierzy AK. Wiązanki złożono także na mogile Jana Lący na lokalnym cmentarzu oraz przy pomniku w miejscu straceń na Nowopolu w Michałowie-Reginowie.

Gmina Jabłonna upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęła happeningiem pt. „Śpiewamy Zakazane Piosenki”, który miał miejsce w Chotomowie. Główne uroczystości odbyły się na skwerze „Alfy” i „Skiby” w Jabłonnie. Odczytano apel poległych, oddano honorową salwę, złożono kwiaty w miejscach pamięci. Następnie odprawiono uroczystą mszę świętą w miejscowym kościele i zaproszono uczestników do przypałacowego parku na plenerowy pokaz filmu „Kamienie na Szaniec”.

Na serockim rynku włodarze i mieszkańcy spotkali się w Godzinę „W”, aby pod tablicą  upamiętniającą poległych i zamordowanych za Ojczyznę zapalić znicze i złożyć kwiaty. Uroczystość ubarwił występ Zespołu Artystycznego Seniorów „Desa”. W Ratuszu otwarto wystawę z Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Powstanie Warszawskie 1944”.