Wystawa na stulecie
17 marca 2019

Wystawa na stulecie

Otwarciem wystawy „Nad głowami sosny szumiące” Muzeum historyczne w Legionowie zainaugurowało obchody 100. rocznicy nadania nazwy Legionowo.

Tytuł wystawy nawiązuje do lasów sosnowych, pośród których powstała osada Legionów Polskich na Polesiu Wołyńskim i miasteczko garnizonowe przy stacji kolejowej Jabłonna. Na wystawie przedstawiono dzieje Legionów i miasteczek frontowych, w tym Legionowa oraz okoliczności nadania nazwy Legionowo podwarszawskim koszarom. Aranżacja wystawy jest nietypowa, a jej szczególnym elementem jest rekonstrukcja fragmentu budynku z legionowej osady polowej. Pośród eksponatów znajdują się zdjęcia, publikacje książkowe i albumy o Legionach. Cenną pamiątką jest kurtka munduru i czapka żołnierza z 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich wypożyczona z Muzeum Wojska Polskiego oraz zbiór zdjęć z Centralnej Biblioteki Wojskowej. Goście mogą obejrzeć także oryginalny karabin Mannlicher – podstawową broń legionistów.

Mam nadzieję, że wystawa syntetycznie przybliża okoliczności nadania nazwy Legionowo. Pokazujemy eksponaty ze zbiorów prywatnych, jak na przykład autograf gen. Bolesława Roi, zbiór pocztówek z pierwszego Legionowa znajdującego się na Polesiu Wołyńskim, jak również zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, np. oryginalną kurtkę mundurową legionisty. Jeszcze dwadzieścia lat temu nie wiedzieliśmy, kto dokładnie nadał nazwę Legionowo. Dopiero badając historię koszar odnalazłem archiwalny numer „Wiarusa” z kwietnia 1919 roku, okazało się, że uczynił to gen. B. Roja. Nazwał tak garnizon, a nastąpiło to między styczniem a marcem 1919 r. mówił dyrektor Muzeum dr hab. Jacek Szczepański.

Wystawa czynna będzie do listopada 2019 r. W oparciu o nią będą między innymi prowadzone lekcje muzealne, a także zajęcia w ramach akcji Lato w Mieście. Zapraszamy.