Trybunał Konstytucyjny zajął się 4 grudnia sprawą zgodności z Konstytucją RP przepisów o "janosikowym". Ustawę zawierającą przepisy, na podstawie których samorządy płacą tę daninę zaskarżyło Miasto Warszawa.
W imieniu stołecznego samorządu kwestię niezgodności przepisów o "janosikowym" z Konstytucją przedstawiał prof. Hubert Izdebski. W swoim wywodzie zacytował m.in. słowa starosty legionowskiego Jana Grabca, zawarte w publikacji wydanej przez Trybunał Konstytucyjny w ramach serii Studia i materiały Trybunału Konstytucyjnego pt. "Finanse komunalne a konstytucja", pod redakcją Huberta Izdebskiego, Aleksandra Nelickiego i Igora Zachariasza. Przytoczone słowa starosty dotyczyły trudnej sytuacji finansowej powiatów ziemskich, spowodowanej koniecznością płacenia "janosikowego", która sprawia, że niektóre powiaty mogą mieć problem ze zbilansowaniem budżetu na przyszły rok.
Na sali obecni byli prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta legionowski Jan Grabiec oraz poseł Piotr Zgorzelski, przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.
Z ramienia Ministerstwa Finansów zapisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego broniła Zdzisława Wasążnik, dyrektor departamentu finansów samorządu terytorialnego.
Trybunał nie rozstrzygnął sprawy na pierwszym posiedzeniu. Sędziowie zobowiązali Ministerstwo Finansów do dostarczenia analiz, które były prowadzone przed wprowadzeniem ustawy oraz analizy, która badała skutki działania przepisów o "janosikowym" w dwa lata po jej uchwaleniu. Trzeba jednak pamiętać, że badanie skutków tego prawa było prowadzone w 2006 roku. Od tego czasu sytuacja gospodarcza, która ma bezpośredni wpływ na finanse samorządów, znacząco się zmieniła.
Następna rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym została wyznaczona na 15 stycznia 2013 roku.