31 października 2011
Zintegrowana opieka nad zabytkami

„Zabytki na Mazowszu – nasz wspólny cel” to tytuł konferencji naukowej, jaka odbyła się 24 października w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Zorganizowana została przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Przedmiotem spotkania, w którym uczestniczyli samorządowcy z całego Mazowsza, była debata na temat konieczności realizowania samorządowych – gminnych i powiatowych programów opieki nad zabytkami. Obowiązek przygotowania i realizacji strategii w zakresie ochrony zabytków na władze samorządowe nakłada ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku. - Opracowanie programu opieki nad zabytkami pozwoli władzom na zdefiniowanie instrumentów, umożliwiających stworzenie optymalnych warunków dla opieki nad zasobem kulturowym danego miasta czy gminy – mówił Rafał Nadolny, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, otwierając konferencję.

Spotkanie miało na celu omówienie problemów, z jakimi muszą się mierzyć samorządy w trakcie tworzenia gminnych programów opieki nad zabytkami, było też okazją do wymiany doświadczeń i przedstawienia dobrych praktyk w tym zakresie. Jednym z głównych prelegentów był starosta legionowski Jan Grabiec, który opowiedział o procesie przygotowania programu Powiatu Legionowskiego. Powiat Legionowski, jako pierwszy na Mazowszu, podjął się uregulowania tej kwestii kompleksowo. Strategia była tworzona we współpracy z samorządami gminnymi, służbami konserwatorskimi oraz przy aktywnym udziale regionalistów i społeczności lokalnej.Wypracowany model pozwolił stworzyć spójny system, którego główne zalety to usprawnienie procedur, jak również możliwość bardziej efektywnego wykorzystania środków finansowych, przeznaczanych na ochronę zabytków. 

Obecnie na Mazowszu, spośród 314 gmin, tylko 4 uchwaliły gminny program opieki nad zabytkami. Wśród nich znalazły się dwie gminy naszego powiatu: Legionowo (2010) i Serock (2011). Natomiast wśród 42 mazowieckich powiatów program uchwaliło 5, tj. miński (2010), garwoliński (2009), wołomiński (2010), m. st. Warszawa (2010) i legionowski (2011).