31 grudnia 2014
2013 – najważniejsze, najlepsze

2013 rok obfitował w ważne, z punktu widzenia mieszkańców powiatu, wydarzenia. Niemal z każdej dziedziny – inwestycji, sportu, kultury, oświaty.                                                                                              


Poniżej przedstawiamy subiektywny przegląd najważniejszych, najlepszych, naszym zdaniem, wydarzeń mijającego roku. Nasza dziesiątka to:


1. Powiatowe inwestycje

2013 to rok wielu, bardzo ważnych inwestycji powiatowych. Największe tegoroczne zadanie to oczywiście przebudowa ulic Parkowej, Jagiellońskiej i Sobieskiego w Legionowie ( z nowym rondem) wraz z budową kanalizacji deszczowej obejmującej tunel pod torami kolejowymi. Kolejne drogowe inwestycje to rondo  Cynkowa-Suwalna w Legionowie, most w Łajskach, czy przebudowa ul. Kościelnej w Wieliszewie. Wyremontowany został także Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Wreszcie inwestycja, która dopiero się rozpoczęła, ale jest bardzo ważna, w dodatku historyczna, gdyż wszystkie gminy podpisały deklarację o współudziale w finansowaniu rozbudowy wspomnianego PZSiPS. W przyszłym roku niepełnosprawne dzieci będą się uczyć w dużo lepszych warunkach i więcej ich będzie można przyjąć do przedszkola.
 

fot: przebudowana ulica Jagiellońska (fot. High Fly Pictures)


2. 42 miliony złotych na opaskę kanalizacyjną jeziora zegrzyńskiego


Szczęśliwie kończy epopeja związana z czystością wód jeziora zegrzyńskiego, trwająca kilkadziesiąt lat. Początkiem szczęśliwego zakończenia było podpisanie w 2005 r. porozumienia w sprawie przejęcia działań związanych z budową sieci kanalizacyjnej wokół jeziora. Jego stronami obok Starosty Legionowskiego były również gminy Wieliszew, Nieporęt i Serock, Miasto Stołeczne Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie oraz Starosta Nowodworski. W 2013 r. udało się pozyskać ponad 33 miliony zł z UE i od marszałka województwa na ten cel liderom projektu – Nieporętowi i Serockowi. Teraz czekamy na wybudowanie sieci i czystszą wodę z jeziora.

3. Powstanie Powiatowa Instytucja Kultury


Rada Powiatu Legionowskiego podjęła decyzję o powołaniu do życia Powiatowej Instytucji Kultury w ramach której działać będzie biblioteka i centrum informacji turystycznej. To efekt porozumienia pomiędzy starostą legionowskim Janem Grabcem a prezydentem Legionowa Romanem Smogorzewskim w sprawie udostępnienia powiatowi budynków byłej Filii Nr 1 legionowskiej biblioteki. Placówka ma wystartować 1 marca 2014 r.

 

fot: Budynek, w którym będzie się mieściła Powiatowa Instytucja Kultury



4. Powstanie Centrum Badawcze PAN w naszym powiecie


3 grudnia starosta legionowski Jan Grabiec podpisał pozwolenie na budowę Centrum Badawczego PAN "Konwersja energii i źródła odnawialne". Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie gminy Jabłonna. Obiekt będzie zapleczem laboratoryjnym dla placówek naukowych PAN, wyższych uczelni, jak również dla jednostek badawczo-rozwojowych, powiązanych tematycznie i posiadających bogate doświadczenia w zakresie konwersji energii i źródeł odnawialnych. Centrum powstanie na terenie o powierzchni 1,77 ha. Będzie składać się z pięciu połączonych funkcjonalnie pawilonów. Energia potrzebna np. do oświetlenia i ogrzania obiektu ma pochodzić m.in. ze źródeł odnawialnych. Powstanie takiego obiektu na terenie powiatu legionowskiego to niewątpliwy prestiż, ale też nowe możliwości rozwojowe dla naszego regionu. To także nowe miejsca pracy i wsparcie dla specjalistów działających w branży odnawialnych źródeł energii. a także szansa dla dzisiejszych uczniów - We współpracy z  Instytutem Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN w bieżącym roku szkolnym w Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Siwińskiego w Legionowie uruchomiony został nowy kierunek kształcenia, którego absolwenci będą technikami urządzeń i systemów energii odnawialnej. Część z nich może znaleźć zatrudnienie w Centrum Badawczym PAN.

5. Sportowe sukcesy


W 2013 roku zespoły, których działanie wspiera powiat legionowski odniosły sukcesy. Piłkarze ręczni KPR Legionowo awansowali do PGNiG Superligi mężczyzn. To duży sukces, zwłaszcza, że ten sport w klubowym wydaniu w Polsce stoi na najwyższym poziomie europejskim.Podobnie jak siatkówka kobiet, w której dziewczyny z siódemki Legionovia Legionowo utrzymały się w debiutanckim sezonie w Orlen Lidze. Wreszcie piłkarze Legionovii Legionowo awansowali do II ligi piłkarskiej. Tak wysoko Legionovia nie była od dekady.
 

fot: Piłkarze KPR w walce o awans do PGNIG Superligi Mężczyzn


6. Tu się dobrze żyje


Wyniki badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pokazały, że mieszkańcom dobrze żyje się w powiecie legionowskim. Przeprowadzone badanie pokazało, że Powiat Legionowski znajduje się wśród powiatów o bardzo wysokim wskaźniku rozwoju społecznego, plasując się tym samym na dziesiątym miejscu w rankingu w Polsce. Wyprzedziliśmy m.in. Wrocław, Gdańsk czy powiat poznański.

 



7. Wspólny bilet zostaje


Niezwykle ważne dla mieszkańców gmin powiatu legionowskiego jest utrzymanie wspólnego biletu. Dzięki zabiegom władz Legionowa, Wieliuszewa i powiatu z takiej możliwości korzystają mieszkańcy różnych miejscowości.

fot: Sprawna komunikacja z Warszawą jest możliwa dzięki wspólnemu biletowi


8. Dobrze uczymy


Okazuje się, że warto uczęszczać do szkół prowadzonych przez powiat legionowski. Mamy bardzo dobre wyniki w skali kraju, co potwierdzają dane za 2013 rok.

 


Łącznie w szkołach prowadzonych przez Powiat Legionowski (Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Legionowie, Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Siwińskiego w Legionowie, Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. Wolskiego w Serocku) przystąpiło do egzaminu maturalnego 325 uczniów, w tym 256 w liceach ogólnokształcących, 49 w technikach i 20 w liceum profilowanym a egzamin ten zdało 299, tj. 92% wszystkich uczniów.

9. Karetka i ćwiczenia nad zegrzem


Pierwsze w historii nie tylko powiatu legionowskiego, ale i Polski ćwiczenia symulujące wodowanie samolotu pasażerskiego odbyły się na jeziorze zegrzyńskim  w ramach obchodów 50-lecia istnienia Jeziora Zegrzyńskiego oraz Dnia Ratownika. Niezwykle wymagająca logistycznie impreza została przeprowadzona bardzo sprawnie na terenie legionowskiego WOPR. Warto dodać, że nasi woprowcy wzbogacili się w tym roku także o nową karetkę wodną.

 

fot: Nowa karetka wodna z całą pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa osób wypoczywajacych nad Zalewem



10. Jesteśmy więksi!


Wreszcie last but not least – od 1 stycznia 2014 roku powiat legionowski się powiększy. W granice Nieporętu zostanie włączona część miejscowości Łąki, która do tej pory znajdowała się w gminie Radzymin w powiecie wołomińskim.

 

Witamy nowych mieszkańców naszego powiatu!