W Stanisławowie Pierwszym (gm. Nieporęt) utworzono liceum ogólnokształcące, a pierwszy rocznik uczniów rozpocznie w nim naukę już we wrześniu br. Stosowną uchwałę w tej sprawie powiatowi radni podjęli na marcowej sesji, podczas której podpisano też porozumienie określające warunki funkcjonowania nowej szkoły.
O tym, że są plany utworzenia w Stanisławowie Pierwszym liceum informowaliśmy już w ubiegłym roku. To wspólna inicjatywa starosty Roberta Wróbla i wójta Macieja Mazura. We wrześniu ub. r. powiatowi radni pozytywnie wypowiedzieli się w tej kwestii wyrażając zgodę na zawarcie porozumienia pomiędzy Powiatem Legionowskim a Gminą Nieporęt, dotyczącego założenia i prowadzenia szkoły ponadpodstawowej. Analogiczną uchwałę podjęli radni gminy Nieporęt.
Teraz utworzenie liceum w gminie Nieporęt stało się faktem. W trakcie sesji Rady Powiatu, obradującej 28 marca br., radni przyjęli uchwałę w sprawie założenia Liceum Ogólnokształcącego w Stanisławowie Pierwszym, której załączniki stanowią akt założycielski i statut nowej szkoły, określający zasady jej funkcjonowania. Zawarto także wspomniane wyżej porozumienie określające warunki założenia i prowadzenia przez Powiat Legionowski na terenie Gminy Nieporęt publicznej szkoły ponadpodstawowej.
Słuszna lokalizacja
Na terenie powiatu funkcjonuje pięć publicznych szkół średnich – trzy w Legionowie (Powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących, Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych oraz II Liceum Ogólnokształcące), jedna w Serocku (Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych) oraz jedna w Komornicy (Liceum Ogólnokształcące) oraz Niepubliczne Liceum Salezjańskie w Legionowie. Do tej pory takie zaplecze edukacyjne było wystarczające, jednak od przyszłego roku szkolnego demografia zadecyduje o diametralnej zmianie tej sytuacji. W tym roku dwa roczniki gimnazjalistów rozpoczną szturm na szkoły średnie. O dostanie się do tej wymarzonej trudno będzie nawet najzdolniejszym. W samej gminie Nieporęt zamiast 92 absolwentów, tak jak w roku 2017/2018, w czerwcu 2019 roku będzie ich 281, w tym 96 w klasach gimnazjalnych i 185 w szkołach podstawowych. Prowadzone od pięciu lat analizy wyborów dokonywanych przez młodzież z terenu gminy Nieporęt kończącą gimnazjum wskazują, że 88 - 95% wszystkich absolwentów dotychczas wybierało warszawskie szkoły ponadgimnazjalne. Jednocześnie z przeprowadzonej niedawno ankiety wynika, że 175 tegorocznych absolwentów z terenu gminy Nieporęt rozważyłoby dalszą naukę w szkole zlokalizowanej na miejscu. Kryterium lokalizacji jest jednym z najważniejszych przy wyborze szkoły, a teraz także uczniowie z terenu gminy Nieporęt będą mieli szansę je uwzględnić planując dalsze kształcenie.
Od września uruchomione zostaną także Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące „Sapere Aude” w Jabłonnie oraz Niepubliczne Liceum Językowe „Academy of the future” w Legionowie.
Sprawy organizacyjne
Liceum zlokalizowano w budynku Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Stanisławowie Pierwszym przy ul. Jana Kazimierza 291. W tym roku szkolnym po raz ostatni uczą się tam gimnazjaliści, więc powstały warunki lokalowe dla utworzenia liceum. Planowana jest także rozbudowa istniejącego budynku szkoły na potrzeby nowej jednostki. Działka przeznaczona na cele oświatowe, na której wybudowano gimnazjum, ma powierzchnię 23 tys. m², z tego ok. 4,5 – 5 tys. m² jest wolnych pod zabudowę. Teren uzbrojony jest w infrastrukturę techniczną pozwalającą na budowę kolejnego obiektu oświatowego. Obecnie na kompleks składają się: budynek dotychczasowego gimnazjum (obecnie szkoły podstawowej), Aquapark Fala oraz zespół wielofunkcyjnych boisk sportowych. W porozumieniu zawarto zapis, że Powiat i gmina Nieporęt wybudują nowy budynek szkoły wraz z niezbędnym zapleczem w ciągu dwóch lat od uzyskania ostatecznego pozwolenia na budowę. Wszystkimi kosztami związanymi z budową samorządy podzielą się po połowie. Ostateczna decyzja o powstaniu budynku liceum jest jednak uzależniona od zainteresowania kandydatów nową placówką.
W pierwszym roku funkcjonowania liceum utworzone zostaną dwie klasy – trzyletnia o profilu europejsko-prawniczym dla absolwentów gimnazjum i czteroletnia o profilu ekonomiczno-bankowym dla absolwentów ośmioklasowej szkoły podstawowej. – Profile zaproponowaliśmy analizując kierunki przyszłościowe, które będą odgrywać dużą rolę na rynku pracy, a jednocześnie pozwolą uczniom wybierać spośród różnorodnych kierunków na wielu uczelniach wyższych. Zbieramy zaangażowaną kadrę, ludzi z pasją. Będziemy robić rekrutację taką mocniejszą. Mamy pozwolenie na utworzenie małych klas z myślą o przyjęciu tych najlepszych uczniów. Myślę, że zainteresowanie będzie duże – wyjaśnia odpowiedzialna za organizację nowego liceum Magdalena Grodzka-Bulge.
Ze zrozumiałych względów organizacyjnych kandydaci do nowego liceum rekrutację przeprowadzą online, ale dokumenty będą składali w siedzibie Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowie.
Utworzenie liceum w Stanisławowie Pierwszym otwiera nowy rozdział w historii gminy Nieporęt, przed Powiatem Legionowskim stawia kolejne wyzwania na polu działalności z zakresu oświaty, a także jest przykładem doskonałej współpracy obu tych samorządów na rzecz mieszkańców.