Seniorze, nie daj się oszukać!
27 sierpnia 2020

Seniorze, nie daj się oszukać!

Uwaga Seniorzy! Fałszywi policjanci i wnuczkowie nadal telefonują do mieszkańców powiatu legionowskiego. Mimo licznych działań profilaktycznych i apeli Policji w sierpniu br. aż 5 seniorów dało się zwieść oszustom, przekazując im pieniądze w kwocie ponad 120 tys. złotych. Przypominamy! Policjanci nigdy nie informują o swoich działaniach przez telefon, nigdy nie żądają przekazania pieniędzy. Nie daj się nabrać na zmyślone historie! Nigdy nie przekazuj swoich pieniędzy! Nie trać oszczędności życia!

Przestępcy działający metodą "na policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji" wciąż są aktywni. Oszuści, wykorzystując ufność i dobroć seniorów chcą wyłudzić ich oszczędności. Działają szybko i sprawnie. Warto też pamiętać, że wciąż modyfikują swoje przestępcze metody. Niekiedy podają się za pracowników elektrowni, poczty, ZUS-u czy opieki społecznej. Dalej również podają się za członka rodziny np. wnuczka. W sierpniu br. na terenie powiatu legionowskiego odnotowaliśmy aż 5 oszustw, gdzie oszuści podawali się za „policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji". Seniorzy stracili łącznie ponad 120 tys. złotych.

Mechanizm działania sprawców jest zawsze podobny. Z seniorem, za pośrednictwem telefonu stacjonarnego, kontaktuje się oszust. Mężczyzna bądź kobieta podaje się za pracownika np. ZUS, poczty, banku, administracji i oznajmia, że za chwilę przyjedzie kurier, który ma do przekazania paczkę lub list polecony. Następnie próbuje uzyskać informacje na temat miejsca zamieszkania seniora oraz poznania jego stanu majątkowego. Na tym rozmowa się kończy. Po chwili do starszej osoby dzwoni inny rozmówca – rzekomy policjant CBŚP czy prokurator i informuje, że ich oszczędności są zagrożone, albo niezbędne są do przeprowadzenia akcji policyjnej. Fałszywy policjant czy prokurator prosi o przelanie pieniędzy na „bezpieczne” konto, spakowanie gotówki do torby i wyrzucenie jej przez okno, pozostawienie jej w umówionym miejscu – z którego mają zostać odebrane przez rzekomego policjanta. Zdarza się, że „fałszywy policjant” sam przychodzi do domu seniora, aby odebrać pieniądze.

Rzekomy funkcjonariusz podczas rozmowy telefonicznej stara się być jak najbardziej wiarygodny. Często podaje fikcyjny numer legitymacji służbowej lub numer gabinetu w komendzie, w której podobno na co dzień służy. Oszuści, aby upewnić swojego rozmówcę, że faktycznie rozmawiają z funkcjonariuszem, każą wybrać na telefonie numer 112, pod którym można potwierdzić dane rzekomego policjanta. Jeśli jednak ofiara wybierze podczas rozmowy numer alarmowy 112, wtedy wcale nie połączy się z Policją, tylko nadal będzie kontynuować rozmowę z oszustem, który w tym czasie przekazuje słuchawkę drugiemu przestępcy, podszywającemu się pod dyżurnego Policji. Pamiętajmy, aby połączyć się z prawdziwymi funkcjonariuszami należy PRZERWAĆ poprzednie połączenie i wykonać nowe. Często jednak ofiary są mocno zdenerwowane zaistniałą sytuacją i nie zwracają uwagi na to kiedy i w jaki sposób wybierają numer alarmowy. Oszustom właśnie na tym zależy. Przy połączeniu z numerem 112, powinniśmy w słuchawce usłyszeć komunikat „Numer alarmowy 112, proszę czekać na zgłoszenie się operatora”.
 
Seniorze, jeśli odebrałeś podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy prosimy pamiętać o środkach ostrożności:
•    Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. „szybkiego przelewu”,
•    Nie działaj w pośpiechu i  nie podejmuj od razu pieniędzy z banku,
•    Zadzwoń do znajomych, sąsiadów, rodziny,
•    Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od Ciebie pieniędzy, ROZŁĄCZ rozmowę, a następnie zadzwoń pod bezpłatny numer 112 i poinformuj o takiej sytuacji lub osobiście zgłoś się do najbliższej jednostki Policji.
 
Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami.
 
Niemal każdy z nas ma w swoim otoczeniu starszą osobę. Porozmawiajmy z nimi o metodach działania oszustów. Może to być dziadek lub babcia w rodzinie, albo starszy sąsiad, mieszkający w naszej okolicy. Szczególną rolę w życiu seniorów odgrywają także ich opiekunowie. Kilka słów przestrogi przed oszustami może pomóc ochronić ich przed utratą oszczędności życia. Policjanci starają się dotrzeć do seniorów na spotkaniach, debatach, w klubach lub po prostu odwiedzając ich w domu. Legionowscy dzielnicowi nieustannie ostrzegają i służą radą wszystkim mieszkańcom w swoich rejonach służbowych. Im więcej jednak osób będzie rozmawiało z seniorami o ich bezpieczeństwie, tym działania te będą efektywniejsze. Wszyscy mamy przecież bliskich, na których nam zależy.
Seniorze! Nie daj się oszukać!

Źródło: KPP w Legionowie

Fot. Freepik.com